Szymon Hołownia Kształtowanie nowego krajobrazu politycznego Polski
Szymon Hołownia Kształtowanie nowego krajobrazu politycznego Polski: Mimo przegranej niemal miesiąc temu w wyborach, PiS zdołał zwołać inauguracyjne posiedzenie polskiego parlamentu i wybrać nowych przywódców, co oznaczało wyraźne przekazanie władzy.
Nowym marszałkiem sejmu został były gospodarz telewizji Szymon Hołownia. Wybór go wymagał poparcia 265 posłów; dla porównania kandydatka PiS Elżbieta Witek uzyskała zaledwie 193 z 460 głosów.
Hołownia podczas wystąpień wstępnych jako marszałek, na stanowisku o dużej odpowiedzialności za działalność parlamentarną, zapowiedział istotne odejście od polityki sprawującej władzę od 2015 roku partii Sprawiedliwość i Prawo.
W symbolicznym akcie nowych reform usunięto bariery policyjne, które przez lata blokowały dostęp społeczeństwa do struktur legislacyjnych. Zapowiedział przywrócenie dziennikarzom dostępu do izb parlamentu, który w rozmowach z PiS znacznie ograniczył.
Nowo wybrany spiker zobowiązał się także do przekształcenia parlamentu w coś więcej niż tylko „maszynę do głosowania dla rządu” oraz zniesienia parlamentarnej „zamrażarki”, co jest praktyką polegającą na tym, że spiker unika wysuwania niepopularnych propozycji.
„W parlamencie praktyki korupcyjne nie będą tolerowane”. „Nieobrona nie będzie już nigdy więcej tolerowana na trybunie” – obiecała Hołownia. Zarówno mój cel, jak i strategia są krystalicznie jasne. Z całą szczerością błagam rodziców, aby powstrzymali się od zakładania dzieciom kapturów i zakrywania słuchu podczas wystąpień parlamentarnych w telewizji.
Jego wybór pokazuje, że opozycja, złożona z centrowej Koalicji Obywatelskiej na czele z niemal pewnym premierem Donaldem Tuskiem, centroprawicowego sojuszu Trzecia Droga (w skład której wchodzi partia Hołowni) oraz Lewicy, kontroluje teraz program legislacyjny.
Aspekt | Szczegóły |
---|---|
Nowy Marszałek Sejmu | Były gospodarz telewizji Szymon Hołownia wybrany na nowego Marszałka Sejmu z poparciem 265 posłów, w kontraście do PiS. |
Wizja Reform Parlamentarnych | Zadeklarował znaczące odejście od polityki partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), promując otwartość przez usuwanie barier dla dziennikarzy. |
Koncentracja Parlamentarna | Zmierzając do przekształcenia parlamentu w coś więcej niż “maszynę do głosowania dla rządu” i zakończenie unikania niepopularnych propozycji. |
Postawa Antykorupcyjna | Zobowiązał się do zwalczania korupcyjnych praktyk w parlamencie i zakończenia blokowania obrad podczas sesji. |
Opozycja wobec Kandydata PiS na Wicemarszałka | Partie opozycyjne odrzuciły kandydaturę PiS na wicemarszałka ze względu na zaniedbanie procedur parlamentarnych. |
Sprzeciwiać się decyzji
Niezależnie od tego prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego, lidera Polskiej Partii Socjalistycznej, na kolejnego premiera, przyznając mu czterotygodniowy okres na powołanie nowego gabinetu i uzyskanie przez parlament głosowania zatwierdzającego. Niezależnie od 194 członków parlamentu, w skład którego wchodzi PiS, żadna inna partia polityczna nie wykazała skłonności do zmowy z nim.
Wśród licznych uwag wygłaszanych przez Morawieckiego na pierwszym posiedzeniu parlamentu, zaprosił wszystkich posłów do udziału w koalicji dotyczącej spraw polskich.
Przewiduje się, że przedsięwzięcie zakończy się niepowodzeniem, co doprowadzi do powołania w połowie grudnia rządu zdominowanego przez opozycję.
Partie opozycyjne odrzuciły żądanie PiS, by po jej porażce wybrać Witka na jednego z sześciu wicemarszałków izby. Krytykowali Witka za ignorowanie procesu parlamentarnego przez całą jej kadencję jako spikerki (od 2019 r.).
Ostatecznie Witekowi nie udało się pozyskać poparcia wystarczającej liczby legislatorów, aby zostać wybrany na marszałka parlamentu. W rezultacie wybrano pięciu wicemarszałków, którzy mieli symbolizować każdą z partii politycznych w parlamencie, z wyłączeniem PiS.
Lider PiS Jarosław Kaczyński nieudaną kandydaturę Witka na stanowisko wicemarszałka przypisał opozycji. Zadeklarował, że jego partia zostanie pozbawiona spikera, jeśli nie uzyska stanowiska przed głosowaniem.
Ponadto poinformował prasę, że opozycja jest „całkowicie odrażająca i nudna”, a ponadto narusza wszelkie zasady demokracji. „Sami to stwierdzili” – kontynuował.
Człowiek, który de facto rządzi Polską przez ostatnie osiem lat, Kaczyski, jest wściekły zmianą okoliczności. Próbując zdyskredytować Tuska i jego partię jako kontrolowaną przez Berlin, skrytykował Koalicję Obywatelską za okazywanie „niemieckiej arogancji” w ramach trwającej kampanii.