Pojdzmy Wszyscy Do Stajenki Dla Dzieci

Pojdzmy Wszyscy Do Stajenki Dla Dzieci: Prawdopodobnie wszyscy tutaj tańczyli do tej optymistycznej świątecznej melodii, gdy byli dziećmi. Mali kolędnicy uwielbiają „Let’s All Go to the Stable”, ponieważ jest to wzruszająca piosenka. Tylko dorośli możemy z radością odkryć głęboką prawdę o Bożym planie zbawienia, która kryje się w Jej skromnych słowach.

Pojdzmy Wszyscy Do Stajenki Dla Dzieci
Pojdzmy Wszyscy Do Stajenki Dla Dzieci

Co się stało, że „Let’s All Go to the Stable” stało się popularnym świętem Bożego Narodzenia?

Pierwotna wersja hymnu bożonarodzeniowego, składająca się z czternastu zwrotek, powstała w XVII wieku. Następnie ustawiono inną melodię. Znany już rytm marszowy zastąpił go dopiero w następnym stuleciu. Został on zamieszczony w wydaniu z 1841 r. słynnego „Śpiewnika kościelnego” napisanego przez ks. Michał Marcin Mioduszewski.

ks. Hymn znalazł się także w „Śpiewniku” Jana Siedleckiego z 1878 r., wydanym niecałe czterdzieści lat po pierwszym wydaniu. Zawiera nagranie audio „nowej” piosenki zatytułowanej „Let’s all go to the stajnia”. Według Siedleckiego powstał on prawdopodobnie w pobliżu Krakowa.

Pojdzmy Wszyscy Do Stajenki Dla Dzieci
Pojdzmy Wszyscy Do Stajenki Dla Dzieci

Kto skomponował piosenkę „Chodźmy wszyscy do stajni” w okresie świąt Bożego Narodzenia?

Nadal nie wiemy, kto skomponował muzykę i kto jest autorem tekstów. Podobnie jak inne melodie ludowe, kolęda jest zakorzeniona w tradycyjnej muzyce ludowej.

Skąd dokładnie pochodzi kolęda „Chodźmy wszyscy do stajni”?

Powszechną praktyką jest śpiewanie „Let’s all go to the stajni” podczas powitania kogoś. Powitanie Dzieciątka Jezus w żłobie radosnym słowem „Witamy” pojawia się wielokrotnie w początkowych wersach. Tekst piosenki zawiera głębokie prawdy religijne dotyczące budzącej podziw Nocy Betlejemskiej, jednocześnie wychwalając noworodka.

Pojdzmy Wszyscy Do Stajenki Dla Dzieci
Pojdzmy Wszyscy Do Stajenki Dla Dzieci

Poniżej znajduje się omówienie długo oczekiwanego przyjścia Mesjasza, zagadki zjednoczenia natury ludzkiej i boskiej oraz nieograniczonej miłości Boga, który posłał swego Syna na ziemię, aby uratować ludzkość, jak opowiadali patriarchowie i prorocy niegdyś.

„Witaj Dzieciątko w żłobie, / Wyznajemy Boga w Tobie, / który narodziłeś się tej nocy, / ponieważ wybawiłeś nas z mocy diabła”. Drugie, bardzo emocjonalne zdanie tej pięknej kolędy wydaje się być jej najważniejszym elementem.

Świadomość, że jesteśmy „uwolnieni od mocy diabła”, jest prawdziwym powodem radosnego świętowania Bożego Narodzenia. Śpiewane w rytm radosnego marszu radość Zbawiciela jest z całą mocą przekazywana. Jeszcze będąc w stajni w Betlejem, Jezus ogłosił już swoje zwycięstwo nad grzechem.

Ponieważ zamysł Boży nie byłby możliwy bez pomocy Maryi, hymn kończy się wezwaniem do Boga, aby napełnił serca ludzkie miłością do Niego, najpierw przez Boskie Dzieciątko, a następnie przez Maryję. Nie wystarczy więc jedynie świętować narodziny Syna Bożego; wielkie oczekiwanie na obiecane przez Niego odkupienie musi towarzyszyć tej radosnej okazji.

Pojdzmy Wszyscy Do Stajenki Dla Dzieci
Pojdzmy Wszyscy Do Stajenki Dla Dzieci

Do najpopularniejszych należy polska kolęda „Chodźmy wszyscy do stajni”. Jego optymistyczny nastrój i prosta melodia sprawiają, że jest popularnym wyborem do audycji kościelnych i radiowych. Nagrywali go Krzysztof Krawczyk, Ewa Farna, Zakopower, Golec uOrkiestra i wiele innych ikon polskiej muzyki.

Similar Posts