Ostatnia Niedziela Handlowa 2023 Wzbudza Pytania

Ostatnia Niedziela Handlowa 2023 Wzbudza Pytania: Od kilku miesięcy nie ma ciszy radiowej w związku z ostatnią niedzielą handlową w 2023 roku. Po pierwsze pierwotnie miała ona przypadać na 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia. Głównym problemem był fakt, że pracownicy musieli stawić się do pracy w Boże Narodzenie, zamiast spędzić je z rodziną. Ponadto przewidywano, że wszystkie sklepy zostaną zamknięte o godzinie 14:00. O nowy termin wystąpiły już POHiD i Federacja Konsumentów.

Ostatnia Niedziela Handlowa 2023 Wzbudza Pytania
Ostatnia Niedziela Handlowa 2023 Wzbudza Pytania

Po miesiącach dowodów i ustnych dyskusji rząd wprowadził wymagane przepisy. Tego jednak nikt się nie spodziewał!

Czy 24 grudnia 2023 r. będą otwarte jakieś sklepy? Minęły miesiące bez żadnych wyjaśnień:

W 2023 roku firmy będą otwarte tylko siedem niedziel. W większości zostawili nas samych. Ostatnie opady śniegu mieliśmy w grudniu. Pierwsze miało miejsce 17 grudnia 2023 r., a drugie 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia.

Czy Wigilia jest dniem roboczym?

W święta stary rozkład jazdy przewidywał, że sklepy będą otwarte do godziny 14:00. 24 grudnia mieliśmy pół niedzieli na zakupy. Ponadto pracownicy punktów sprzedaży nie mieliby czasu na przygotowanie się do świąt. Rozczarowana takim rozwojem wypadków Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Federacja Konsumentów nie ustają na rzecz zmiany terminu ostatniej niedzieli sprzedaży detalicznej w 2023 roku.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta i niektóre inne dni, który miał być przedmiotem dyskusji w parlamencie we wtorek 14 listopada, został przedstawiony przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Z zawiadomienia Kancelarii Premiera wynika, że w Wigilię Bożego Narodzenia wszelkie prace zostaną wstrzymane i wznowione w niedzielę 10 grudnia i potrwają do czwartku 14 grudnia.

Proszę o szybką decyzję:

Kasjerka Agnieszka z Łodzi jest zdenerwowana, bo uważa, że trzymanie klientów w oczekiwaniu to żart. Marek, jej współpracownik w kasie, zgadza się: „Już powinniśmy już wiedzieć!” Osoby wolą znać swój harmonogram pracy z wyprzedzeniem, a nie tydzień wcześniej.

Ostatnia Niedziela Handlowa 2023 Wzbudza Pytania
Ostatnia Niedziela Handlowa 2023 Wzbudza Pytania

Kolejna fala chaosu przetacza się przez sklepy. Dotyczy to niedziel spędzonych na zakupach, ale tylko w tym roku, a zwłaszcza grudniowej, a nie ich potencjalnego zwrotu w przyszłości. Zgodnie z przepisami uchwalonymi w ciągu ostatnich kilku lat handel dozwolony jest w siedem niedziel w roku: w ostatnią niedzielę stycznia, ostatnią niedzielę maja, ostatnią niedzielę czerwca, ostatnią niedzielę sierpnia oraz w dwie właściwe niedziele. przed Bożym Narodzeniem.

Surowe kary za złamanie zakazu handlu wynoszą od 1 000 do 100 000 zł.

Wykonywanie zadań związanych z branżą w niedziele lub święta, w tym zlecanie pracownikowi lub pracownikom zadań lub czynności związanych z branżą, może skutkować tą karą.

Ta sama kara w wysokości od 1 000 do 100 000 zł dotyczy tych, którzy po godzinie 14:00 powierzają wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem. 24 grudnia lub w sobotę tuż przed pierwszym dniem Świąt Wielkanocnych.

Kluczowe strategies:

W niedzielę 24 grudnia 2023 r. nielegalny będzie handel, prowadzenie działalności związanej z handlem, a także delegowanie pracownika do pracy w handlu lub działalności związanej z handlem.
Dzieje się tak, ponieważ jedną z dwóch niedziel handlowych przed pierwszym dniem Świąt w 2023 roku jest Wigilia, czyli 24 grudnia.

Podczas tego procesu, 10 grudnia 2023 r., w „Niedzielę handlową”, będziesz mógł zrealizować swoje pomysły zakupowe. Niemniej jednak, zgodnie z przepisami regulacyjnymi, handel zakończy się prawdopodobnie w tym dniu o godzinie 14:00, podobnie jak 24 grudnia 2023 roku.

Ostatnia Niedziela Handlowa 2023 Wzbudza Pytania
Ostatnia Niedziela Handlowa 2023 Wzbudza Pytania

Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Okazuje się, że istnieje wiele placówek, w których zakaz handlu nie dotyczy, tj. m.in:

  1. na stacjach paliw płynnych;
  2. w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi;
  3. w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna;
  4. w strefach wolnocłowych;
  5. w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
  6. w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich;
  7. w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku;
  8. w przypadku sprzedaży ryb w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych;
  9. w sklepach internetowych i na platformach internetowych;
  10. w przypadku handlu towarami z automatów;

Similar Posts