Katarzyna Bosacka Nie Żyje
Katarzyna Bosacka Nie Żyje: Odejście profesor Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej, wspominanej z sentymentem jako profesor Zdrówko, pozostawiło pustkę w obszarze nauk medycznych i edukacji żywieniowej. Katarzyna Bosacka, która współpracowała z cenionym profesorem w programie TVN Style „Wiem, co jem”, 1 stycznia wyraziła swój smutek w emocjonalnym oświadczeniu.
1 stycznia 2024 roku świat pożegnał tę cenioną postać. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, lat 72, pozostawiła po sobie dziedzictwo przekraczające wszelkie dyscypliny. Jej obecność w programach radiowych i telewizyjnych, publikacjach i inicjatywach edukacyjnych gwarantuje, że jej wpływ na sferę zdrowia i żywienia będzie trwały. Odejście profesor Zdrówko to nie tylko strata dla środowiska akademickiego, ale także wzruszający moment dla tych, którzy skorzystali z jej mądrości i zaangażowania na rzecz wspierania zdrowszego społeczeństwa.
Profesor Kozłowska-Wojciechowska, luminarka w dziedzinie chorób wewnętrznych, gastroenterologii i edukacji żywieniowej, wniosła swoją wiedzę na różne platformy. Jako kierownik Katedry Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 25 lat poświęciła Klinice Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii Szpitala Bródnowskiego.
Jej wpływ wykraczał poza mury akademickie. Profesor Zdrówko odegrał kluczową rolę w popularyzacji wiedzy na temat zdrowego odżywiania, występując nie tylko w programie Bosackiej, ale także jako ekspert w publikacjach, audycjach radiowych i telewizyjnych, a nawet w dziedzinie gier komputerowych. To wieloaspektowe podejście pokazało jej zaangażowanie w udostępnianie cennych informacji na temat zdrowia różnym odbiorcom.
W ciągu całej jej wspaniałej kariery zasługi profesor Kozłowskiej-Wojciechowskiej były nie tylko doceniane, ale wręcz chwalone. Jest laureatką prestiżowych nagród, w tym tytułu „Popularyzator Nauki 2015”, przyznanego w konkursie organizowanym przez portal Nauka w Polsce, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PAP.
Profesor Kozłowska-Wojciechowska, wybitna członkini Komitetu Żywienia Człowieka PAN, wywierała wpływy daleko wykraczające poza role akademickie. Jej wpływ był odczuwalny na stanowiskach kierowniczych i doradczych związanych z wiedzą o żywności i żywieniu, chorobami wewnętrznymi i gastrologią. Przez trzy kadencje przewodniczyła Oddziałowi Warszawskiemu Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą oraz była członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Dietetycznego. Dodatkowo pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Edukacji Żywieniowej Komitetu Żywienia Człowieka PAN.
Swoją karierę akademicką rozpoczęła na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie specjalizowała się w chorobach wewnętrznych i gastroenterologii. Posiadając stopień doktora nauk medycznych oraz habilitację z dietetyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, szczyt swojej kariery osiągnęła, uzyskując w 2012 roku tytuł profesora nauk medycznych.
Zaangażowanie profesor Kozłowskiej-Wojciechowskiej w edukację przeniosło się na studia podyplomowe, gdzie kierowała autorskim programem „Psychodietetyka” na Uniwersytecie SWPS. Jej dziedzictwo obejmuje liczne publikacje naukowe i pokaźny dorobek poświęcony pogłębianiu wiedzy na temat zdrowego odżywiania.