Janusz Filipiak Nie Żyje
Janusz Filipiak Nie Żyje: W niedzielę 17 grudnia świat pożegnał w wieku 71 lat niezwykłą osobę, Janusza Filipiaka. Jego śmierć oznaczała koniec epoki dla Comarch, giganta IT, którego był współzałożycielem, oraz społeczności piłkarskiej, w której służył jako prezydent Cracovii. Pogrzeb, który odbył się 21 grudnia w Bazylice Mariackiej, zgromadził osoby, które chciały złożyć hołd temu wybitnemu polskiemu naukowcowi, przedsiębiorcy i pasjonatowi piłki nożnej.
Comarch w specjalnym komunikacie wyraził głęboki smutek z powodu śmierci prof. Janusza Filipiaka. Okrzyknęli go wyjątkowym umysłem i wizjonerem, który pozostawił niezatarty ślad w polskiej branży IT. Filipiak przebywa w szpitalu od 30 września, został przyjęty w stanie krytycznym po zasłabnięciu w jednym ze sklepów. Mimo największych wysiłków podołał wyzwaniom, jakie przed nim stanęły.
Urodzony 3 sierpnia 1952 roku w Bydgoszczy Janusz Filipiak był wybitnym profesorem nauk technicznych. Jego pasja do nowoczesnych technologii trwała ponad 40 lat, a jego wpływ na krajobraz IT w Polsce był ogromny. Przez wiele lat pracował w Instytucie Informatyki i Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1993 roku zdecydował się na odważny krok i założył Comarch, który od tego czasu stał się jedną z najbardziej dynamicznych firm informatycznych w Polsce, z siedzibą do dziś dumnie zlokalizowaną w Krakowie.
W uznaniu jego wyjątkowych zasług Prezydent RP odznaczył Janusza Filipiaka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2004 roku za wybitną pracę na rzecz rozwoju telekomunikacji i ICT. W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla gospodarki narodowej oraz osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej. W 2016 roku otrzymał Indywidualną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP, uznającą szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości.
Poza osiągnięciami zawodowymi Janusz Filipiak był pasjonatem piłki nożnej. Od 2004 roku pełnił funkcję prezesa zarządu MKS Cracovia, pozostawiając ślad w środowisku piłkarskim.
Janusz Filipiak słynął nie tylko ze swojej sprawności zawodowej, ale także ze swojej uczciwości i ostrego języka. Jako jeden z najbogatszych Polaków, posiadający majątek wyceniany na około 650 mln zł, nigdy nie wahał się wyrazić swojego zdania. W wywiadach podkreślał znaczenie sprawiedliwego traktowania pracowników i odrzucał pomysł ich wyzysku. Jego bezpośrednie i szczere podejście sprawiło, że stał się poszukiwaną postacią w wywiadach medialnych.
W wywiadzie dla Forbesa z 2016 roku Filipiak zastanawiał się nad swoją karierą naukową i wpływem, jaki wpłynęła ona na jego podróż biznesową. Wracając do Polski na początku lat 90. z Australii, gdzie współpracował z przemysłem, miał zamiar powtórzyć sukces w swojej ojczyźnie. Jego zaangażowanie i wizja położyły podwaliny pod historię sukcesu Comarch.
Dziedzictwo Janusza Filipiaka wykracza poza branżę IT; trafia do serc tych, którzy podziwiali jego wkład w naukę, biznes i piłkę nożną. Jego odejście pozostawia pustkę, ale wpływ jego pracy i inspiracja, jaką zapewnił, będą nadal kształtować sfery, których dotknął. Gdy koledzy, przyjaciele i wielbiciele będą wspominać tę kultową postać, pamięć o Januszu Filipiaku będzie żyć jako latarnia morska innowacji, uczciwości i pasji.