Isakowicz Zaleski Wiek

Isakowicz Zaleski Wiek: Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, znany ze swojej ciepłej osobowości, empatii i dużego poczucia humoru, zmarł po długotrwałej chorobie w wieku 67 lat.

Isakowicz Zaleski Wiek
Isakowicz Zaleski Wiek

Tadeusz Isakowicz-Zaleski, urodzony jako Tadeusz Bohdan Zaleski, pod pseudonimami „Jacek Partyka”, „Jan Kresowiak” i „ksiądz Robak”, był polskim Ormianinem i katolickim księdzem obrządku ormiańskiego i łacińskiego. Urodzony 7 września 1956 roku w Krakowie pozostawił po sobie trwałą spuściznę jako działacz społeczny, pastor i wybitna postać opozycji antykomunistycznej w okresie PRL. Był także pisarzem, poetą i publicystą.

Dzieciństwo i młodość:

Tadeusz Isakowicz-Zaleski przyszedł na świat w 1956 roku w Krakowie, jako syn Jana Zaleskiego i Teresy Zaleskiej. Jego wychowanie zostało ukształtowane przez polskie ormiańskie dziedzictwo. Wraz z dwiema siostrami bliźniaczkami, Danutą i Joanną, dorastał w środowisku ceniącym edukację i różnorodność kulturową. Jego rodzice, Jan Zaleski i Teresa Isakowicz, posiadali wykształcenie odpowiednio filologiczne i pedagogiczne.

Już w szkole średniej Tadeusz związał się z ruchem oazowym. Po ukończeniu studiów wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, pełniąc później służbę wojskową w Brzegu w 1975 r. Jego zaangażowanie społeczne ujawniło się pod koniec lat 70. XX w., kiedy był współredaktorem podziemnego pisma „Krzyż Nowohucki” i aktywnie działał w Solidarności Studenckiej. Komisja. Jego przygoda z literaturą rozpoczęła się w 1977 roku, kiedy zadebiutował jako poeta na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Działalność święceń i opozycji:

Tadeusz Isakowicz-Zaleski przyjął święcenia kapłańskie 22 maja 1983 roku w katedrze na Wawelu z rąk kardynała Franciszka Macharskiego. Jednak jego drogę naznaczył sprzeciw wobec represyjnego reżimu PRL. Przez całe lata 80. spotykał się z prześladowaniami ze strony Służby Bezpieczeństwa, w 1985 r. doznał dotkliwych pobić. Mimo ryzyka kontynuował swoją działalność, uczestnicząc w strajku w Hucie Lenin w 1988 r.

DaneWartość
Imię i NazwiskoKsiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Pseudonimy“Jacek Partyka”, “Jan Kresowiak”, “ksiądz Robak”
Data Urodzenia7 września 1956 roku
Miejsce UrodzeniaKraków
Data Śmierci9 stycznia 2024 roku
Miejsce ŚmierciChrzanów
NarodowośćPolski Ormianin
ObrządekOrmiański i Łaciński
ZawódKsiądz, Działacz Społeczny, Pisarz, Poeta, Publicysta
RodziceJan Zaleski (1926–1981) i Teresa Zaleska (1932–2011)
RodzeństwoSiostry: Danuta i Joanna (bliźniaczki)
Aktywność w OpozycjiAktywny uczestnik opozycji antykomunistycznej w PRL
Isakowicz Zaleski Wiek

Fundacja i organizacja charytatywna:

W 1987 roku Tadeusz był współzałożycielem Fundacji Brata Alberta, zajmującej się pomocą osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Od tego czasu fundacja zarządza 36 placówkami na terenie całej Polski. Zaangażowanie Tadeusza w działalność charytatywną i pomoc osobom niepełnosprawnym pokazało jego zaangażowanie w budowanie bardziej współczującego społeczeństwa.

Działalność duszpasterska i dziedzictwo:

Wyświęcony w 1983 r. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski został wysłany na studia do Papieskiego Kolegium Ormiańskiego w Rzymie, pokonując przeszkody takie jak odmowa paszportu w związku z zaangażowaniem w podziemną „Solidarność”. Zaangażował się w pracę duszpasterską w Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Mistrzejowicach w Nowej Hucie, uczestnicząc w znaczących wydarzeniach organizowanych przez ks. Kazimierz Jancarz.

Jego podróż duszpasterska upłynęła pod znakiem współpracy z Radiem Maryja i Telewizją Trwam od 1994 do 2006 roku. Jednak spór dotyczący lustracji duchownych doprowadził do jego odejścia z tych mediów.

Śmierć i dziedzictwo:

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmarł 9 stycznia 2024 roku w Chrzanowie na raka prostaty. Jego śmierć oznaczała koniec życia poświęconego sprawiedliwości społecznej, aktywizmowi i współczującej opiece duszpasterskiej. Jego dziedzictwo jest nadal żywe poprzez Fundację Brata Alberta i liczne życia, których dotknął swoimi słowami i czynami. Swoimi wieloaspektowymi rolami księdza, działacza i pisarza Tadeusz Isakowicz-Zaleski pozostawił niezatarty ślad w historii Polski.

Similar Posts