Gencjana Roślina Zielna

Gencjana Roślina Zielna: Gentiana lutea, powszechnie znana jako Gencjana, to niezwykła roślina zielna, która rośnie w górskich krajobrazach środkowej i południowej Europy, na Kaukazie i w Alpach. Roślina ta, należąca do rodziny goryczkowatych, ma bogatą historię i szereg właściwości leczniczych. Nazwa „Gencjana” wywodzi się od nazwiska Gencjusza, władcy Ilirii z II wieku p.n.e., któremu przypisuje się jej odkrycie.

Gencjana Roślina Zielna

Gencjana Roślina Zielna _Source”Youtube

W Polsce Gencjana swoje dzikie ostoje znajduje wyłącznie w Karpatach Wschodnich, a wprowadzony gatunek zamieszkuje w Babiej Górze. Ze względu na wyzwania związane z uprawą Polska w dużej mierze opiera się na imporcie większości swoich surowców.

Cechy wyróżniające i właściwości terapeutyczne:

Gencjana wyróżnia się mocnym, grubym i rozgałęzionym korzeniem, zbieranym jesienią z dojrzałych roślin. W tym korzeniu kryje się połączenie związków terapeutycznych, w tym cukrów, śluzu, pektyn, olejków eterycznych, soli mineralnych, gentiopikryny, gentianiny i gentiomaryny, a wszystko to zamknięte w jej notorycznie gorzkim smaku. Składniki te w znaczący sposób przyczyniają się do leczniczego działania rośliny.

Zalety zdrowotne:

Stymulacja układu trawiennego: Gorycz korzenia Gencjany aktywuje kubki smakowe na języku, zwiększając wydzielanie śliny, soku żołądkowego i produkcji żółci. Efekt ten jest szczególnie wyraźny u osób z zaburzeniami układu trawiennego.

Leczenie różnych problemów trawiennych: Gencjana okazuje się korzystna zarówno w przypadku nadkwasoty, jak i niedokwaśności, rozwiązując problemy takie jak anoreksja i różne choroby trawienne.

Ogólne wzmocnienie organizmu: Znana w ziołolecznictwie Gencjana znana jest ze swojego wszechstronnego, wzmacniającego działania na organizm.

Pioktanina (fiołek goryczki):

Pioktanina, powszechnie znana jako fiolet goryczki, służy jako farmakopealny surowiec farmaceutyczny, dostępny w roztworach wodnych lub spirytusowych o stężeniu od 0,5% do 2%. Aktywny składnik, chlorek metylorozaniliny, występuje zarówno w fioletie krystalicznym, jak i fioletowym metylowym.

Sposób użycia: 0,5% roztwór wodny przeznaczony jest do dezynfekcji skóry, błon śluzowych i powierzchniowych uszkodzeń skóry. Skutecznie zwalcza grzybice, infekcje drożdżakowe oraz ropne infekcje skóry i błon śluzowych. 1% roztwór spirytusu, choć ma podobne zastosowanie, nie jest zalecany do stosowania na błony śluzowe.

Właściwości przeciwdrobnoustrojowe: Fiołek goryczki wykazuje skuteczność przeciwko różnym mikroorganizmom, w tym grzybom i bakteriom Gram-dodatnim. W szczególności wykazuje skuteczność przeciwko Candida albicans, a badania in vitro podkreślają jego wpływ na oporny na metycylinę Staphylococcus aureus (MRSA) i hamowanie wzrostu Pseudomonas, bakterii Gram-ujemnej.

Rozkład geograficzny:

Zasięg goryczki obejmuje całą strefę umiarkowaną półkuli północnej. Rozciąga się na lokalizacje międzytropikalne, docierając do Falklandów, górzystych regionów Ameryki Południowej i Środkowej oraz części Australii i Nowej Gwinei. W Europie występuje 29 gatunków, w tym 8 w Polsce, w Azji około 300 gatunków, z czego około 250 w Chinach. Inne kontynenty wykazują ograniczoną obecność, przy czym w Afryce rodzaj występuje wyłącznie w Maroku.

Gencjana, ze swoim dziedzictwem botanicznym, silnymi właściwościami terapeutycznymi i znaczeniem geograficznym, jest żywym świadectwem budzących podziw cudów natury.

Similar Posts