Bartłomiej Sochański Łączący Prawo i Politykę dla Postępu

Bartłomiej Sochański Łączący Prawo i Politykę dla Postępu: Bartomiej Julian Sochaski urodził się 11 lutego 1955 roku w Szczecinie. Oprócz tego, że jest działaczem politycznym, adwokatem i urzędnikiem samorządowym, jest także adwokatem i doradcą prawnym z Polski. W latach 1994-1998 sprawował funkcję prezydenta Szczecina. Od 2020 roku będzie sprawował funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Bartłomiej Sochański Łączący Prawo i Politykę dla Postępu
Bartłomiej Sochański Łączący Prawo i Politykę dla Postępu

Relacja biograficzna

Edukacja i uczestnictwo zawodowe

Dyplom uzyskał w V Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. Dyplom uzyskał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Po opuszczeniu Uniwersytetu Pedagogicznego w Szczecinie pod koniec lat 70. rozpoczął pracę w Morskim Instytucie Rybackim. Jako osoba związana z „Solidarnością” od września 1980 r. był przewodniczącym związku zawodowego w miejscu pracy. W tym samym roku, w którym w odpowiedzi na działalność opozycyjną ogłoszono stan wojenny, został zwolniony ze stanowiska. Doradzał działaczom organizacji NSZZ „Solidarno” w kwestiach prawnych.

Przed 1987 rokiem piastował stanowisko radcy prawnego w Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”. W latach 1983-1987 pełnił funkcję prodziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. W latach 1987-1991 był pracownikiem Kancelarii Prawnej nr 1 w Gryficach oraz Kancelarii Prawnej nr 9 w Szczecinie.

Następnie założył własną kancelarię prawniczą w Szczecinie, gdzie reprezentował rodziny katyńskie w ich konflikcie z Federacją Rosyjską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Dodatkowo opowiadał się za prezesami Stoczni Szczecińskiej Porta Holding, którzy ostatecznie zostali uniewinnieni.

AtrybutWartość
Imię i NazwiskoBartłomiej Julian Sochański
Data Urodzenia11 lutego 1955 r
Miejsce UrodzeniaSzczecin, Polska
Wzrost162 cm
WykształcenieV Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
ZawódProjektant wnętrz, Dziennikarz, Adwokat, Doradca Prawny
MatkaKatarzyna Grochola
Kariera PolitycznaRadny Szczecina (1990-1994, 1998-2002), Wiceprzewodniczący (1990-1991), Prezydent Szczecina (1994-1998)
Bartłomiej Sochański Łączący Prawo i Politykę dla Postępu

Działania społeczne

W latach 1990-1994 i 1998-2002 sprawował funkcję radnego Szczecina. Dodatkowo od 1990 do 1991 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. 5 lipca 1994 roku został wybrany na prezydenta Szczecina, stając się pierwszym powojennym administratorem miasta. Przez całą kadencję w Radzie Miejskiej budował i utrzymywał koalicję antysldową.

Równolegle z wdrażaniem informatyzacji założył w Urzędzie Miejskim centrum obsługi klienta. Jeszcze podczas sprawowania urzędu ratyfikował umowę ustanawiającą Euroregion Pomerania. Od 18 listopada 1978 do 18 listopada 1998 sprawował urząd prezydenta.

Po członkostwie w Kongresie Liberalno-Demokratycznym w latach 1991–1994, od 1994 do 2001 r. był członkiem Unii Wolności (od 1998 r. jest członkiem rady krajowej tej organizacji). Jego programem wyborczym w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku była Inicjatywa dla Polski.

W 2009 roku zaczął włączać się w działalność nowo powstałego stowarzyszenia Szczecin XXI. W wyborach samorządowych w 2010 roku kandydował na prezydenta Szczecina z ramienia własnego komitetu „Obudźmy się Szczecinie”, ale nie został wybrany. W 2017 r.

Bartłomiej Sochański Łączący Prawo i Politykę dla Postępu
Bartłomiej Sochański Łączący Prawo i Politykę dla Postępu

W kwietniu 2018 r., w związku z nawiązaniem współpracy z Prawem i Sprawiedliwością, został nominowany jako kandydat tej partii na prezydenta Szczecina w wyborach samorządowych tego samego roku. W drugiej turze wyborów zwyciężył kandydat na reelekcję Piotr Krzystek. Podczas tych wyborów nastąpił jego wybór do rady miejskiej.

6 kwietnia 2020 r. został powołany do Trybunału Konstytucyjnego. 9 kwietnia Bartomiej Sochaski rozpoczął od złożenia ślubowania dziewięcioletnią kadencję sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Pełnił funkcję członka składu orzekającego Trybunału Konstytucyjnego 22 października 2020 r. Skład orzekający wydał orzeczenie w sprawie niezgodności Konstytucji RP z wykonywaniem aborcji spowodowanej ciężkim i nieodwracalnym uszkodzeniem zarodka lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu. W Polsce decyzja ta wywołała masowe demonstracje sprzeciwiające się zmianom w ustawodawstwie aborcyjnym.

Similar Posts