Barbara Borys Damięcka odeszła 9 czerwca 2023

Barbara Borys Damięcka odeszła 9 czerwca 2023: Strata Macieja Damickiego to druga tragedia rodziny w tym roku. 9 czerwca 2023 roku zmarła Barbara Borys-Damicka. Wczoraj zmarł 85-letni filmowiec i poseł. Kolega z Koalicji Obywatelskiej Borys Budka pisał o niej jako o kobiecie niezwykłej, oddanej kulturze i innym ludziom.

Barbara Borys Damięcka odeszła 9 czerwca 2023
Barbara Borys Damięcka odeszła 9 czerwca 2023

Magorzata Kidawa-Boska dodała także pożegnalny wpis:

Wiadomość jest okropna. Zmarła nasza kochana przyjaciółka, reżyserka teatralna i filmowa Barbara Borys-Damięcka. wybrany do Senatu w 2007 roku. Wpadliśmy na siebie w teatrze nie tak dawno temu. Basiu, to niewiarygodne. Nigdy nie tracąc z oczu Barbara Borys-Damicka przez ponad 30 lat pracowała w Telewizji Polskiej, gdzie reżyserowała m.in. programy Teatru Telewizji.

Dodatkowo współpracowała z innymi przy tworzeniu programów takich jak „5-10-15” i „Tele-Echo”. W latach 1997-2007 była dyrektorem naczelnym i artystycznym warszawskiego teatru. W późniejszym wieku zdecydowała się zająć polityką. W 2007 roku została wybrana do Senatu Platformy Obywatelskiej. Została wybrana na marszałka seniora na dziesiątą kadencję, gdyż była najstarszym senatorem.

Zanim doszło do radosnego zakończenia, zmarła. Barbara Borys-Damicka była matką i żoną starszego brata Macieja Damickiego, Damiana Damickiego, który jest także aktorem. Podobnie jak jego ojciec i wujek, Grzegorz Damicki został aktorem.

Barbara Borys-Damicka urodziła się 2 listopada 1937 roku w Warszawie. Uczęszczała do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, którą ukończyła w 1958 roku uzyskując dyplom z organizacji produkcji i reżyserii, jak podaje jej profil na stronie internetowej Senatu. Otrzymała tytuły reżysera i kierownika produkcji filmów.

Pracowała jako asystentka Andrzeja Munka na wielu planach filmowych. W Telewizji Polskiej pracowała od 1958 do 1997 roku. Karierę zawodową rozpoczynała jako asystent reżysera, a następnie została kierownikiem Zespołu TVP, Działu Produkcji Telewizyjnej i sztabu doradczego Zarządu TVP. Od 1997 do 2008 roku była dyrektorem naczelnym i artystycznym warszawskiego teatru.

Barbara Borys Damięcka odeszła 9 czerwca 2023

Jako producentka nadzorowała ponad 200 odcinków Teatru Telewizji. Współpracowała z czołowymi wykonawcami, projektantami i muzykami w branży. To ona wymyśliła koncepcję Telewizji Polonia i wprowadziła ją do świata telewizji satelitarnej. Jak podaje strona Senatu, otrzymała wiele wyróżnień i nagród.

Podczas ósmej kadencji pełniła funkcję wiceprzewodniczącej senackiej komisji kultury i mediów. Podczas ósmego posiedzenia Komisji ds. Emigracji i Kontaktu z Polakami za Granicą pełniła funkcję wiceprzewodniczącej. Jak podaje strona internetowa Senatu, Polski Związek Reżyserów Teatralnych wybrał Borys-Damicką na swojego prezesa w latach 2002–2015. Była zatrudniona w Polskiej Akcji Humanitarnej i Fundacji Zdi z Pomoc.

Swoje wyrazy współczucia wyraża także Teatr Polski „Studio” w Wilnie, z którym senatorem łączyła wyjątkowa więź. Członkowie teatru przekazali wiadomość o śmierci pani Borys-Damickiej następującym oświadczeniem: „Odszedł Największy Przyjaciel, Członek Honorowy naszego Teatru „Studio”, teatroznawca, Senator RP”.

Od 2007 do 2011 roku była wiceprzewodniczącą senackiej komisji kultury i mediów. To wtedy najgłośniej wypowiadała się na temat Polaków na Litwie. Wśród jej wystąpień znalazły się prośby o umożliwienie pasażerom Polskich Linii Lotniczych podróżujących z Wilna do Warszawy dostępu do „Kuriera Wileńskiego” w świetle ograniczonych środków na rzecz mowy polskiej na Litwie.

Barbara Borys Damięcka odeszła 9 czerwca 2023
Barbara Borys Damięcka odeszła 9 czerwca 2023

Jako wiceprzewodnicząca Senackiej Komisji ds. Emigracji utrzymywała stały kontakt z Polakami mieszkającymi na Litwie, a także z Polakami mieszkającymi za granicą. Podczas X Zjazdu Stowarzyszenia Czasopism Mniejszości Narodowych i Etnicznych Krajów Europy MIDAS w 2010 roku witała gości w Wilnie.

Brała także udział w innym wydarzeniu – Festiwalu Poezji „Maj nad Wiliem”. Wspierała magazyn i jego inicjatywy podczas Festiwalu Poezji Maj nad Wilii 2008, a w 2019 roku wygłosiła prelekcję podczas obchodów 30-lecia pisma. Redaktor Romuald Mieczkowski powiedział o pani Senator: „Pozostanie w naszej pamięci jako osoba życzliwa i pomocna”.

W 2012 roku pojechała na zjazd wileński Związku Polaków na Litwie. Otworzyła Wileńskie Spotkania Sceniczne Polskie.

Similar Posts