Autor Bajki Paweł I Gaweł

Autor Bajki Paweł I Gaweł: W czarującym świecie polskiej literatury dziecięcej „Paweł i Gaweł” to klasyczna rymowana baśń stworzona przez cenionego Aleksandra Fredrę. Uznawana za kanon polskiej literatury dziecięcej, opowieść ta przekroczyła pokolenia, wciąż urzekając humorem, dowcipem i wnikliwymi obserwacjami ludzkich zachowań.

Autor Bajki Paweł I Gaweł
Autor Bajki Paweł I Gaweł

Opowieść rozpoczynają się sugestywnymi słowami „Paweł i Gaweł w jednym stalowym domu”, stanowiącymi grunt dla narracji dwóch mężczyzn mieszkających w pewnym budynku. Wyrażenie „w jednym stalowym domu” to niuans językowy, będący archaizmem oznaczającym „w jednym domu” lub „nocowali w jednej gospodzie”. Dobór słów Fredry dodaje opowieści osobliwego uroku.

Mieszkający w górach Paweł jawi się jako osoba spokojna i opanowana, nieustraszona kłótniami. Dla kontrastu jego sąsiad Gaweł okazuje się osobą hałaśliwą, wypełniając swój pokój imitacją odgłosów myśliwskich, strzałów, trąbień i krzyków, ku wielkiemu rozczarowaniu Pawła. Gdy szukający spokoju Paweł prosi Gawła o zaprzestanie zakłócania porządku, odpowiedzią jest przysłowiowa riposta: „Wolność, Tomku, w twoim domu”. To przygotowuje grunt pod rozgrywający się dramat.

Następny poranek przynosi nieoczekiwany zwrot akcji. Gaweł budzi się i jest przemoczony, gdy z sufitu spływa woda. Ku swemu zdziwieniu Paweł urządził w swoim mieszkaniu ogromne akwarium, zajmując grzędę na komodzie z wędką w dłoni. Oburzony Gaweł konfrontuje się z Pawłem, powtarzając te same słowa, które Paweł usłyszał poprzedniego dnia. Opowieść kończy się prostą lekcją moralną: „Jak ty robisz komuś, tak on tobie”.

Mistrzostwo Fredry widać w posługiwaniu się jedenastosylabowym pismem ze stałą nutą środkową po piątej sylabie. Rytmiczny tok narracji dodaje jej uroku, sprawiając, że jest to wspaniałe przeżycie zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników.

Tym, co sprawia, że opowieści Fredry przetrwają stulecia, jest jego umiejętność humorystycznego przedstawiania ludzkich wad, słabości i wad z delikatnym uśmiechem. Postacie przemawiają do współczesnej publiczności, a język Fredry, lekki i płynny, nadal budzi podziw. Wiele jego opowiadań i bajek weszło do naszego codziennego języka, nieświadomie cytowanych w naszych rozmowach.

Zbiór „Paweł i Gaweł” nie ogranicza się tylko do tytułowej opowieści, ale obejmuje siedem innych zachwycających historii. Każdej narracji towarzyszy doskonała, oryginalna oprawa graficzna Adama Pękalskiego, podnosząca ogólny walor estetyczny tomu. Historie te, takie jak „Małpa w kąpieli”, „Zupa z paznokciami” czy „Wiatr i noc”, przedstawiają ponadczasowe lekcje moralności, dzięki czemu są istotne dla czytelników w każdym wieku.

Słynne słowa Fredry: „Paweł i Gaweł stali w jednym domu” wciąż odbijają się echem, gdy pomyślimy o zwaśnionych sąsiadach. Niezmienny urok twórczości Fredry leży nie tylko w humorze, ale także w umiejętności przekazywania głębokich lekcji moralnych poprzez zabawne opowieści. Zagłębiając się w językową i moralną tkaninę „Pawła i Gawła”, odkrywamy na nowo magię opowiadania historii, która wykracza poza czas.

Similar Posts