Anna Habało w Centrum Wydarzeń

Anna Habało w Centrum Wydarzeń: Anna Habao, była naczelna prokurator Rzeszowa, w ostatnich dniach przed stawieniem się w więzieniu przeprowadziła przesłuchanie przed kamerą. Dlaczego umieszczono ją w celi więziennej i co powiedziała? Habao został skazany na sześć lat izolacji.

Anna Habało w Centrum Wydarzeń
Anna Habało w Centrum Wydarzeń

Przepracowałem ponad dwadzieścia lat. Bycie prokuratorem było nie tylko moją karierą zawodową, ale było też tym, co naprawdę lubiłem robić. Anna Habao powiedziała Maciejowi Kucielowi: „Jestem rozwiedziona, nie mam dzieci, a był taki czas, że praca była całym moim życiem”. Habao był niegdyś szefem Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie. Została skazana na surowe sześć lat więzienia za przyjęcie łapówki i nadużycie władzy.

Przed zwolnieniem z więzienia wyraziła zgodę na nagrywanie filmów podczas ostatnich kilku miesięcy jej pobytu w więzieniu. Wtedy zaczęliśmy przeprowadzać wywiady z ludźmi. Ponieważ pozostali więźniowie mieli współwięźniów przez ostatnie dwa lata, Anna Habao zgodziła się podzielić swoim doświadczeniem.

Korzystanie z CBA

Niezwykła kariera Anny Habao dobiegła końca wraz z utworzeniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Celem szpiegostwa rządowego byli politycy, biurokraci i prokuratorzy. Akcja skierowana była przeciwko Habao, któremu w celu przechwytywania komunikacji nadano kryptonim „Lupa 5”. Szef Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie zostaje oskarżony przez CBA o praktyki korupcyjne, które wyszły na jaw w nagranych wcześniej rozmowach dwóch biznesmenów „Lupy 2” i „Lupy 3”.

Paweł Wojtunik, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, stwierdził, że spotkali się dlatego, że była znakomitą prokuratorką. Mówi: „Jako szef operacji specjalnych od 2001 roku nadzorowałem także wszystkie tajne operacje w Polsce i za granicą”. Zdaniem Wojtunika, w wyniku naszych wysiłków prokurator Habao i kilku innych prokuratorów jako jedni z pierwszych wszczęli śledztwo.

Były prezes CBA przyznaje, że wielu prokuratorów było zaskoczonych nagłą obecnością prokuratora Habao w śledztwie dotyczącym afery podkarpackiej. Uwięziła wiele śmiercionośnych osób po złożeniu przeciwko nim fałszywych oskarżeń. Od pewnego czasu przebywa w areszcie. Anna Habao jest główną bohaterką artykułu „Gwiazda prokuratury i jej upadek”.

Anna Habało w Centrum Wydarzeń

Przetrzymywanie ich w ośrodku detencyjnym i izolowanie:

W lipcu 2014 r. wraz z gabinetem byłego wiceministra Jana B. i prokuratora Zbigniewa N. została przeszukana przez agentów CBA i policji. Prokuratura okręgowa postawiła jej zarzuty o przekupstwo, nadużycie władzy i nielegalne wykorzystanie wpływów. Z dniem 17 czerwca 2016 r. uchylono jej immunitet i nie mogła już wykonywać zawodu. Kilka dni później w obawie, że zrobi sobie krzywdę, została aresztowana i umieszczona w ośrodku zdrowia psychicznego. Anna H. przez wiele miesięcy przebywała w izolatce. W areszcie spędziła ponad półtora roku.

„Dziadka” trzeba było przestraszyć

Anna H. zarówno w sądzie, jak i w protokole zapewniała o swojej niewinności. Zapewnia, że nigdy nie ukradła pieniędzy Marianowi D. W raporcie na pytanie, co poszło nie tak w jej związku z biznesmenem, odpowiada: „Najważniejsze jest to, że nawiązałam związek, jakikolwiek związek, z jego.” Aby odesłać „starca”, zwykle wystarczały przeprosiny na początku.

Przygnębiający sposób na zakończenie kariery:

Prokurator Apelacyjny był trudny do zatrzymania i postawienia zarzutów ze względu na jej immunitet. Jej immunitet został uchylony dopiero po drugiej rozprawie przed sądem dyscyplinarnym i od tej chwili nie może wykonywać zawodu prawnika. Po aresztowaniu Anna Habao zostaje oskarżona o sześć różnych zarzutów o niewłaściwe postępowanie w społeczeństwie, korupcję i przekupstwo. Jedynym pozostałym zadaniem było wybranie miejsca na rozprawę.

Sędziowie Podkarpacia zwrócili się z wnioskiem o zwolnienie ich z obowiązków. Uzasadnia to możliwością, że mając do czynienia z prokuratorem apelacyjnym w roli urzędowej, są oni stronniczy jako przedstawiciele systemu prawnego. Sąd Najwyższy zdecydował, że jej proces toczy się przed Sądem Okręgowym w Tarnowie, jednak została umieszczona na trzy miesiące w Areszcie Śledczym we Wrocławiu, gdyż był to jedyny w kraju ośrodek z łóżkami dostępnymi dla więźniów potrzebujących pomocy lekarskiej .

Anna Habało w Centrum Wydarzeń

Biegli oświadczyli przed sądem, że Anna Habao wymagała interwencji ze względu na dewastację zawodową i zdrowotną.

Adwokat Janusz Kaczmarek powiedział, że sprawą początkowo zajmowała się prokuratura w Warszawie, ale z niewiadomych jeszcze powodów została ona przekazana do prokuratury w Katowicach. – Czy dlatego, że ten urząd jest uznawany za godny zaufania przez Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę? Z jakiego powodu stał się wielkim rzemieślnikiem w tej dziedzinie? Cynicznie powiedział: „A może dzieje się tak dlatego, że są tam najlepsi i najskuteczniejsi prokuratorzy”.

Twierdzenie obrońcy, że wnioski CBA o wyrażenie zgody na podsłuchiwanie stelefony podejrzanych były nieuzasadnione, zostało odrzucone przez tarnowski sąd. Twierdzenie to w znaczący sposób podważyłoby wiarygodność przedstawionych dowodów.

Po uznaniu jej za winną wszystkich sześciu zarzutów skazano ją na sześć lat więzienia i zakaz pracy na jakimkolwiek stanowisku związanym z egzekwowaniem prawa lub ustawodawstwem przez okres dziesięciu lat. Decyzja nie jest ostateczna, gdyż obrona zapowiedziała już złożenie apelacji.

Similar Posts